Historie a současnost
Základní statistické údaje
- Celkový počet studentů v roce 2013/2014: 1232
- Počet nově přijatých studentů pro akad. rok 2014/2015: 542
- Počet absolventů v roce 2014: 246
- Přepočtený počet učitelů: 52
Univerzitní studia teologie v Olomouci dříve a dnes
V roce 1573 bylo jezuitské lyceum, které již dlouho v Olomouci působilo, povýšeno na univerzitu s fakultou bohosloveckou, k níž později přibyly fakulty filozofická, právnická a lékařská.
Až do tereziánských reforem v roce 1752 a 1774 působili na fakultě jen profesoři z řad jezuitů, později i členové jiných řádů. Za Josefa II. byl na Hradisku zřízen generální seminář, k němu připojena bohoslovecká fakulta. V roce 1778 byla celá univerzita přeložena do Brna, odkud se po čtyřech letech vrátila jako lyceum, které sídlilo v dnešní budově teologické fakuty v Univerzitní ulici. Jen bohoslovecká fakulta si nadále podržela univerzitní statut s právem promočním, užívala však jenom prostory v prvním poschodí. Po dalších změnách v roce 1827, kdy bylo lyceum opět povýšeno na univerzitu, a po zrušení univerzity v roce 1860 zůstala v Olomouci pouze bohoslovecká fakulta.
Samotné teologické studium bylo upraveno zákonem z roku 1858, který položil důraz na odbornost a vědeckou úroveň profesorů teologie. Studium trvalo 4 roky, převládala však nauková a dialektická stránka nad vědeckou. Od druhé poloviny 19. století vzrůstal zájem o studium, v roce 1869 studovalo v Olomouci 218 bohoslovců. V čele fakulty stál děkan, měla 6 stolic (kateder) a jednu mimořádnou.
Po vzniku republiky byl 2. března 1919 fakultě propůjčen název Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta, počet stolic byl rozšířen o staroslověnský jazyk a literaturu, srovnávací vědu náboženskou, křesťanskou sociologii, semitské jazyky a pomocné vědy biblické Starého zákona. V roce 1931 bylo studium rozšířeno ze čtyř na pět let, počet bohoslovců vzrostl z 86 v roce 1919 na 315 v roce 1935.
V závěru roku 1939 byla teologická fakulta stejně jako ostatní vysoké školy uzavřena, seminář rozpuštěn a většina bohoslovců zařazena na nucené práce do Německa, profesoři nesměli přednášet. Vypomohlo dominikánské a kapucínské učiliště, kde mohli pokračovat ti, kteří z různých důvodů unikli totálnímu nasazení v Německu.
Po druhé světové válce v roce 1945 byly seminář i fakulta obnoveny, děkanem byl zvolen ThDr. František Cinek, který se spolu s prof. J. L. Fischerem a dalšími osobnostmi zasadil za obnovu celé olomoucké univerzity. K obnovení došlo 21. února 1946. Univerzita dostala název Univerzita Palackého a do jejího svazku byla inkorporována také bohoslovecká fakulta.
Dne 14. července 1950 byla Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta i seminář zrušeny, budovy a veškeré zařízení zabaveny. Bohoslovci mohli pokračovat ve studiu na jediné bohoslovecké fakultě v Litoměřicích pod dohledem státních úřadů, což mnozí odmítli a byli pak povoláni „na vojnu“ - k proslulým PTP - pracovně technickým praporům. Někteří profesoři byli penzionováni, jiní přeřazeni do duchovní správy, nejeden byl pronásledován a vězněn.
V letech 1969-1974 působila v Olomouci pobočka litoměřické teologické fakulty ve stísněných prostorách arcibiskupství. Teprve po listopadové revoluci v roce 1989 se vytvořily podmínky k znovuobnovení bohoslovecké fakulty v Olomouci. Byla vrácena původní budova v Univerzitní ulici i objekt kněžského semináře na Žerotínově náměstí. Dne 8. října 1990 byl zahájen akademický rok slavnostní mší svatou v katedrále sv. Václava. Druhého dne začaly přednášky pro posluchače všech pěti ročníků. Dne 22. října 1990 byla po čtyřiceti letech teologická fakulta začleněna do svazku Univerzity Palackého. Jejím děkanem byl jmenován prof. ThDr. Vojtěch Tkadlčík.
Původní název obnovené bohoslovecké fakulty byl v roce 1992 změněn na Cyrilometodějská teologická fakulta. V dalších letech ji vedli doc. dr. Ladislav Tichý, prof. Pavel Ambros, Th.D., a doc. Petr Chalupa, Th.D. V současné době stojí v čele fakulty RNDr. Ivana Gabriela Vlková, Th.D.
Od obnovení fakulty se rozšířilo také její poslání. Vedle přípravy bohoslovců na jejich kněžské působení studují v denním studiu (prezenční studium) oboru teologie také laičtí posluchači. Zájemci mají možnost studovat při zaměstnání (kombinované studium) magisterský obor „Křesťanská výchova”. Od školního roku 1993/94 je realizován ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP magisterský studijní obor „Křesťanská výchova v kombinaci s jazykem” pro ty zájemce, kteří se chtějí věnovat učitelství. Od akademického roku 1997/98 se Cyrilometodějská teologická fakulta spolupodílí na zajišťování výuky křesťanské výchovy v oboru „Německý jazyk v kombinaci s křesťanskou výchovou” a od roku 1998/99 také v oboru „Anglický jazyk v kombinaci s křesťanskou výchovou” pro učitelství 2. stupně. Oba obory kmenově zajišťuje Pedagogická fakulta UP.
V návaznosti na růst významu křesťanské charitativní a sociální práce otevřela fakulta ve spolupráci s Vyšší odbornou školou sociální Caritas v Olomouci od r. 2000/2001 bakalářské studium oborů „Charitativní a sociální práce“ (prezenční i kombinované studium) a od r. 2003/2004„Sociální a humanitární práce“ (prezenční studium), což vedlo i ke zřízení nové katedry křesťanské sociální práce na fakultě.
Ve spolupráci s konferencemi vyšších řeholních představených v ČR byl od r. 2002/2003 otevřen bakalářský obor „Teologie a spiritualita zasvěceného života“ v kombinované formě studia.