Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.cmtf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Cyrilometodějská teologická fakulta

Naši studenti a absolventi

Poděkování a nabídka spolupráce

 

Vážené absolventky, vážení absolventi,

děkujeme vám za zájem o naši katedru a její rozvoj.

Na webových stránkách katedry najdete pozvánky na různé akce a přednášky významných odborníků.

Budeme rádi, když se jich účastníte.

Máme zájem o spolupráci s vámi zejména v oblasti:

  • praktické přípravy studentů navazujícího magisterského studia
  • při zavádění vyučovací koncepce service learning
  • systematické podpory zapojení našich studentů do dobrovolnictví v sociálních službách
  • realizace výzkumu pro konkrétní organizace sociální práce
  • přípravy a realizace projektů zaměřených na aktuálních společenské problémy a otázky
  • celoživotního vzdělávání sociálních pracovníků a jiných pomáhajících profesionálů
  • zviditelnění činnosti katedry v praxi
  • zvyšování statusu profese sociální práce ve společnosti.

 

V případě zájmu o spolupráci kontaktujte doc. T. Matulayovou: tatiana.matulayova@upol.cz.

Těšíme se na spolupráci!

 

Doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, Ph.D.

vedoucí Katedry křesťanské sociální práce

 

 

Z dopisu našich absolventek-inspirace ke studiu či pracovní dráze

 „Občas vzpomínáme, jak jsme ještě před pár lety s seděly bok po boku v lavicích na fakultě CMTF, probíraly teorii, poslouchaly zkušenosti z terénu a večer u olomouckého vína se nechávaly unášet představami o tom, kde budeme za pár let my..

Během studia magisterského oboru se naše cesty začínaly postupně rýsovat. Já jsem začala v létě 2012 se stáží v Praze na centrále u Člověka v tísni a půl roku na to, jsem odjela na misi na turecko/syrskou hranici. Shodou náhod téměř v tom stejném období Martina prošla výběrovým řízením u Člověka v tísni a odjela na půl roční stáž na misi do Kambodži.  Téměř paralelně jsme se obě chytily u stejné organizace. Byť jsme každá pracovala na jiném kontinentě, v odlišných kulturách, v rozdílném kontextu, přesto jsme si čas od času našly chvíli a vyměňovaly si dojmy a sdílely nové zkušenosti.

Po stáži jsme se obě na nějaký čas vrátily do školy - Martina úspěšně dokončila magisterské studium a já jsem absolvovala státnice neb jsem již tou dobou pracovat na poloviční úvazek opět na centrále Člověka v tísni.

 Archiv Člověka v tísni

 

Za pár měsíců se naše pracovní cesty opět nečekaně protnuly. Martina odjela na podzim roku 2014 jako projektová podpora do Jižního Súdánu, kde se po několika měsících vypracovala na pozici manažerky humanitárních projektů/vedoucí mise a já jsem se k misi připojila na jaře 2015. A tak jsme se po dlouhé době během pár dní ocitnuly s Martinou nejenže v jedné zemi ale dokonce na jedné misi jako kolegyně.

Jižní Súdán skýtá několik nej - je nejen nejmladším státem na zemi ale momentálně od vypuknutí konfliktu v prosinci 2013 patří i mezi nejnestabilnější a ekonomicky nejkřehčí země světa. Bohužel s tím je spojena i bezpečnost, která znatelně ovlivňuje působení humanitárních organizací.

V současné době má mise dvě kanceláře, které koordinují dva projekty - jeden se nachází na severu země ve státě Northern Bahr el Ghazal a zabývá se zajištěním obživy a podporou drobného zemědělství, druhý projekt a hlavní kancelář mise se nacházejí v hlavním městě Džubě - a právě zde se momentálně obě dvě nacházíme. Projekt "Camp Coordination and Camp Management" (CCCM), na kterém s Martinou spolupracujeme, se zabývá podporou vnitřně přesídlenými osob (IDPs), které se usadili ve městě či na jeho periferii.

Minulý týden skončila implementační půl roční doba projektu, během které jsme působili ve dvou IDPs kempech, které obývá kolem 3500 osob (převážně žen a dětí). V kempech jsme spolupracovali nejen se zástupci komunit a místními lidmi, ale i s dalšími partnerskými organizacemi, které v kempech působí I nadále (např. UNHCR, WFP, IRC, OVCI, IBIS, etc.). Naše aktivity spočívaly v řízení koordinace uvnitř kempů.

Jak jsem zmínila výše, minulý týden projekt oficiálně skončil, proběhlo předání role kemp manažera místním autoritám a my máme teď měsíc na odreportování donorovi. Tím, že je projekt v Džubě u konce, naše mise se zmenšuje a momentálně tu zůstáváme na následující měsíc s Martinou samy - Martina má na starosti vedení mise, koordinaci projektů a sledování bezpečnosti a já logistiku, administrativu/finance a podporu projektů…“

 Archiv Člověka v tísni

Pohledy do praxe studentů a absolventů navazujícího magisterského oboru MHSP

Studium humanitárních oborů připravuje studenty na práci jak na území ČR, tak v zahraničí. Oddělení humanitárních studií sice nezajišťuje studentům praxe (studenti si praxe vyhledávají sami dle vlastní volby), nicméně podporuje jejich úsilí získávat různého typu zkušenosti v oblasti sociální a humanitární práce.

Velká část studentů navazujícího magisterského oboru MHSP především díky své obratnosti a iniciativnosti absolvuje nejen povinnou praxi. Často jsou přijímání jako dobrovolníci, stážisté nebo i zaměstnanci na částečný úvazek v českých a zahraničních organizacích. Nejednou jsou to prestižní stáže, kde vyhrávají výběrová řízení nad soupeři ze zahraničních univerzit.

Marcela Krejčí

Během bakalářského studia absolvovala pětiměsíční praxi v Ugandě na rozvojovém projektu Adopce na dálku. Po pobytu v Africe pracovala jako dobrovolník pro Maltézskou pomoc, Charitu Olomouc a Arcidiecézní charitu Olomouc, se kterou spolupracovala 5 let. Povinnou praxi v rámci magisterského studia absolvovala v ČR, kde asistovala evaluátorovi humanitární pomoci Charity ČR při povodních v roce 2013. Marcela také pomáhala na naší katedře například při organizaci Jarní školy humanitární pomoci NOHA (Network on Humanitarian Action) nebo v rámci veletrhů vysokoškolského vzdělávání Gaudeamus v Brně a Nitře. Navíc již 3. rokem organizuje aktivity naší teologické fakulty při Veletrhu vědy a výzkumu či Noci vědců. V letošním roce strávila 3 měsíce v Keni, kde pracovala na výzkumu ke své diplomové práci. V současné době pracuje jako stážistka na centrále Člověka v tísni v Praze, kde pomáhá s projekty na Srí Lance, Barmě, Filipínách a Kambodži. (Září 2016)

 

Irena Klimková

Jako studentka bakalářského studia odjela na praxi na Haiti. Vzhledem k tomu, že se tam dost dobře seznámila s místními podmínkami a také, že se naučila základy kreolštiny, v září 2009 nastoupila jako koordinátor rozvojových projek-
tů Arcidiecézní charity Olomouc na Haiti. Po zemětřesení v lednu 2010 byla Charitou Česká republika vyslána na Haiti tentokrát v roli humanitárního pracovníka. Nyní Irena pracuje pro Arcidiecézní Charitu Olomouc, kde pro Haiti realizuje program Adopce na dálku a současně studuje navazující magisterský obor MHSP. V této době je na monitorovací cestě na Haiti, za účelem kontroly stávajících projektů ACHO a rozvoje spolupráce s haitskými partnery. (Únor 2013).

 

Markéta Stodolová

Během bakalářského studia dovedl Marketu zájem o migraci do charitního programu pro uprchlíky v Athénách. Nově získané zkušenosti jí umožnily blíže poznat oblast Blízkého a Středního východu. Kromě možnosti soukromě procestovat Irán, Irák a Jordánsko, využila pracovní příležitosti v Jeruzalémě, což jí dovolilo se více věnovat arabštině. V prvním semestru magisterského studia se Markétě naskytla příležitost roční stáže UNV v Bosně a Hercegovině. Studium dočasné přerušila a nyní působí v Sarajevu jako HIV/AIDS programme assistant v Mezinárodní organizaci pro migraci. V budoucnu se hodlá věnovat migraci na Blízkém východě. (Únor 2013).

 

Markéta Lančová

Markéta začala studovat navazující magisterský obor Mezinárodní humanitární a sociální práce po absolvování bakalářských programů Žurnalistika a Česká filologie, půlroční cestě po Aljašce a Střední Americe, zkušenostech s dobrovolnictvím s cizinci a sociálně vyloučenými dětmi v ČR a tříměsíční rozvojové stáže GLEN v keňském Nairobi. V průběhu studia MHSP lektorovala programy globálního vzdělávání na školách v organizaci ADRA, kde na konci prvního ročníku absolvovala odbornou praxi na oddělení zahraničních projektů. Úspěšná praxe po pár měsících přirozeně přerostla v pracovní poměr. Pracovní a akademické zájmy se jí spojují v oblasti ochrany lidských práv a podpory občanské společnosti v jihovýchodní Barmě. (Únor 2013).

 

Martina Voháňková

V rámci bakalářského studia Martina získala zkušenost v Indii v neziskových organizacích, které se zabývají rozvojem chudých a marginalizovaných komunit. Indickou zkušenost předávala dál jako dobrovolník Arcidiecézní Charity Olomouc, kde lektorovala workshopy globálního rozvojového vzdělávání a přednášela o Indii na základních a středních školách. Spolupracovala také na mediální propagaci projektu Kathkaris – Adopce na dálku®, jehož cílem je podpora vzdělání dětí z indické kmenové komunity. Při studiu MHSP se jí naskytla možnost odjet do Severní Ugandy, kde jako dobrovolník Arcidiecézní Charity Praha působila v roce 2012 pět měsíců v partnerské organizaci Caritas Nebbi a podílela se na koordinaci projektu Adopce na dálku®. Blog, který v Ugandě psala, si můžete přečíst zde.

 

Lenka Kosejková

Na tříměsíční zahraniční praxi v rámci bakalářského studia Lenka odjela s Charitou Česká republika do Mongolska, kde se podílela na vzdělávacích a sociálních projektech. Následně se při studijních povinnostech věnovala i dobrovolnictví pro Arcidiecézní charitu Olomouc, kde získala zkušenosti s realizací osvětových projektů pro veřejnost a školy. Po ukončení bakalářského studia se rozhodla prohloubit své znalosti a odjela do Gruzie v rámci programu “European Voluntary Service”. Během tohoto osmiměsíčního pobytu pracovala pro místní neziskovou organizaci a měla možnost realizovat vlastní projekty (převážně vzdělávacího a multikulturního zaměření). Nyní je Lenka studentkou magisterského studia Mezinárodní humanitární a sociální práce. Praxi v rámci navazujícího studia absolvovala v organizaci Člověk v tísni v oddělení „Humanitární a rozvojové spolupráce“, kde asistovala koordinátorům misí. Po ukončení půlroční praxe na centrále v Praze jí organizace nabídla nevídanou možnost připojit se k misi na turecko/syrské hranici, odkud Člověk v tísni realizuje humanitární pomoc obětem konfliktu uvnitř Sýrie. Na následující půlrok (od ledna 2013) se Lenka stala součástí mezinárodního týmu humanitárních pracovníků. Na misi se věnuje především samostatné administrativní a personalistické podpoře týmu. Spoluvede i tým místních zaměstnanců.

 

Veronika Mechová

Těsně po nástupu do bakalářského studia se Veronika rozhodla získat dobrovolnou praxi a zkušenosti na východě. Během prázdnin se tedy jako dobrovolník Diecézní charity ostravsko-opavské vydala na Ukrajinu, což v následujících letech několikrát opakovala. Během samotného studia byla na tříměsíční praxi v Indii, kde navázala kontakty pro dnešní spolupráci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). V roce 2008 se stala nejprve dobrovolníkem ACHO na vzdělávacím projektu a dále na projektech na Ukrajině a pomoci po povodních. V roce 2010 přijala zaměstnání na humanitárním oddělení ACHO na pozici koordinátora humanitárních projektů. V témže roce se stala členkou týmu humanitárních pracovníků věnujících se pomoci po povodních na Ukrajině. Hlavní náplní její současné práce je vedení projektu se zaměřením na globální rozvojové vzdělávání, koordinace projektu v Indii a asistence koordinace projektů na Ukrajině. V její kompetenci jsou také pravidelné monitorovací cesty na Ukrajinu, kde se věnuje rozvojovým projektům ACHO. Během práce na ACHO Veronika vystudovala magisterské studium oboru MHSP, kde ji k úspěšnému ukončení zbývá pouze dokončit a obhájit diplomovou práci.

 

Martina Vávrová

Během  magisterského studia, v únoru 2012, Martina odjela do Kosova jako dobrovolník OSN, po tom, co prošla náročným výběrovým řízením. Její roční stáž probíhala u UNFPA, populačního fondu OSN,  zaměřujícího se na sexuální a reprodukční zdraví s akcentem na matky a novorozené děti. Konkrétní činností Martiny byla propagace daného mandátu a zvyšování povědomí o sexuálním zdraví prostřednictvím správy webových stránek, přípravy tiskových zpráv, článků, přípravy podkladových materiálů a proslovů. Martina se také podílela na organizaci konferencí a kulatých stolů s přítomností ministra zdravotnictví, poslanců a zástupců neziskových organizací a relevantních zdravotnických zařízení. Mimo jiné spoluorganizovala také mini projekt pro integraci dětí s postižením, o kterém si můžete přečíst zde. V rámci ročního pobytu v Kosovu se Martina zapojila do práce neziskové organizace the Ideas Partnership, ve které více než půl roku vyučovala tance romské děti ve vyloučené lokalitě. Tance měly podpořit jednak všestranný vývoj dětí, tak i podpořit toleranci mezi dětmi a sebevědomí u jednotlivců. Nyní (únor 2013) Martina dokončuje poslední semestr magisterského studia a plánuje návrat do Kosova pro sběr dat ke své diplomové práci.

 

Lenka Blahová

Lenka se věnuje zemím bývalého Sovětského svazu již od dob svého bakalářského studia oboru Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole sociální Caritas a Univerzitě Palackého v Olomouci. Svoji první zkušenost s postsovětským prostorem získala během studia v rámci tříměsíční stáže v Bělorusku, kde působila v sociálních projektech Charity Bělorusko a setkávala se s politickými aktivisty. Po ukončení bakalářského studia Lenka vycestovala do Gruzie v rámci programu Evropská dobrovolná služba. Po dobu 12 měsíců pracovala v organizaci Charity Humanitarian Centre “Abkhazeti“ s rodinami žijícími v nárazníkovém pásmu okolo Jižní Osetie a s vnitřními uprchlíky v uprchlických centrech v okolí hlavního města. Po ukončení prvního semestru magisterského studia oboru Mezinárodní sociální a humanitární práce dostala příležitost pracovat jako dobrovolník OSN a odjela na jeden rok do krymské pobočky Rozvojového programu OSN na Ukrajině (UNDP), kde vedla oddělení pro vztahy s veřejností, koordinovala mezinárodní projekty technické spolupráce operující v Autonomní republice Krym a asistovala s přípravou projektových žádostí a organizací konferencí a seminářů. Nyní Lenka pracuje jako koordinátorka Východoevropského programu v od- dělení lidských práv a demokracie ve společnosti Člověk v tísni, kde koordinuje projekty zaměřené na rozvoj občanské společnosti a podporu lidských práv v neuznané republice Podněstří (Moldavsko). Lenka je spoluzakladatelkou občanského sdružení Jídlopis, které se zabývá propagací tzv. udržitelného cestování www.jidlopis.com.

 
Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 27. 09. 2016, Marcela Šotolová