Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.cmtf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Cyrilometodějská teologická fakulta

Události

snídaně pro sociální práci

Studenti navazujícího magisterského oboru Charitativní a sociální práce na Katedře křesťanské sociální práce Cyrilometodějské teologické fakulty UP se rozhodli oslavit Světový den sociální práce společnou snídaní. Na tuto akci byli přizváni i akademičtí pracovníci a praktikové z oblasti sociální práce, kteří spolu se studenty nad šálkem fair-trade kávy budou debatovat o nových výzvách sociální práce, o jejích proměnách nebo třeba o smyslu, který v ní jednotliví aktéři spatřují. „Velmi se těším na toto neformální setkání. Formu společné snídaně jsme si zvolili právě proto, aby se nám podařilo odbourat onu pomyslnou bariéru mezi akademikem před tabulí, studentem v lavici a sociálním pracovníkem v terénu. Věřím, že sdílení různých úhlů pohledu na téma sociální práce, která se sama vyznačuje svou komplexností, nám pomůže obohatit její studium.” komentuje akci jeden z organizátorů. V odpoledních hodinách se pak studenti vydají do ulic s pohlednicemi Světového dne sociální práce a během jejich rozdávání se pokusí debatu o sociální práci rozšířit i mezi olomouckou veřejnost.

WORKSHOP - Integrující Dospělí v práci sociálního pracovníka

Mgr. David Kryštof, Ph.D. provedl studenty technikami transakční analýzy.

Den otevřených dveří

Jako tradičně se na podzim uskutečnil Den otevřených dveří Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci této akce se prezentovala i naše katedra. Hosté se mohli seznámit se studijními programy bakalářského i magisterského studia, prohlédnout si fotky i vyslechnou prezentaci z praxe jedné ze studentek.

2. ročník studentské vědecké konference

V pondělí 21. 11. 2016 se na Cyrilometodějské teologické fakultě uskutečnil druhý ročník Studentské konference Katedry křesťanské sociální práce. Cílem konference byla prezentace studentských diplomových prací spojená s diskusí jak s veřejností, složenou zejména ze studentů prvního ročníku navazujícího magisterského studia, tak i s akademickými pracovníky univerzity. V programu vystoupilo pět studentek a představily následující diplomové práce: 

 

  • Petra Hrušková: Vliv dobrovolníka na socializaci dítěte při sociální práci s ohroženou rodinou
  • Marta Líkařová: Spirituální zdroje umírajících lidí
  • Barbora Černochová: Míra profesionalizace managementu dobrovolníků v sociálních službách na území města Olomouce
  • Andrea Šefrnová: Pozitiva a negativa příbuzenské pěstounské péče na základě osobní zkušenosti pěstounů
  • Marcela Krejčí: Školní zahrady v kontextu potravinové bezpečnosti a snižování chudoby

Profesor Malcolm Payne: POST-MODERNIST PRACTICE IN SOCIAL WORK: ISSUES AND STRENGTHS

Ve středu 2. 11. 2016 hostila Katedra křesťanské sociální práce společně s CARITAS-vyšší odbornou školou sociální Olomouc světově proslulého odborníka v oblasti sociální práce profesora Malcolma Payna (GB), který vystoupil v aule Cyrilometodějské teologické fakulty s přednáškou Post-modernist practice in social work: Issues and strengths. V přednášce byly představeny vybrané aspekty postmoderních přístupů a jejich přesahy do výkonu sociální práce. Na tuto přednášku pak navazovala diskuse na téma Profese sociálního pracovníka, která se dotkla témat jako identita či role sociálního pracovníka.

Prof. Edward Canda - Odborník světového formátu hostem katedry

Již potřetí  si mohli studenti bakalářského a navazujícího studia poslechnout přednášku profesora sociální práce Kansaské Univerzity, v níž posluchače uváděl do konceptu spirituálně citlivé sociální práce. Tento koncept reaguje na změnu postojů profesní kultury v mezinárodní komunitě sociálních pracovníků vůči tématu spirituality a religiozity v praxi sociální práce, kde ještě před dvaceti lety byly oba koncepty pokládány za podezřelé a profesně nepřiměřené. Pod vlivem rozsáhlých empiricky podložených poznatků z oblasti zdravotních, lékařských a psychologických věd o převážně salutogenním vlivu spirituality a religiozity pacientů na jejich zdravotní stav dochází pomalu a postupně k integraci těchto konceptů také do vzdělávání a praxe sociálních pracovníků. Profesor Canda je jedním z cca 10 celosvětově nejvýznamnějších autorů, kteří na tomto poli výzkumně bádají a publikují v prestižních časopisech o sociální práci. Asi největší citovanosti dosáhla monografie, kterou publikoval spolu s L. Furmanovou už ve druhém vydání pod názvem Spiritual diversity in social work practice: the heart of helping. (Oxford University Press 2010).

Mezinárodního projekt Caritas variety research platform zahájen

Setkáním na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego ve Varšavě odstartovala 12. března série čtyř workshopů připravených Dr. J. Doleželem (CMTF UP). Jejich cílem je diskutovat obrysy budoucího mezinárodního srovnávacího výzkumu odlišností ve fungování Charit v zemích Visegrádu a připravit inventář výzkumných oblastí a jejich indikátorů (Caritas Variety Parameters Inventory). Zahajovací workshop hostil děkan Fakulty historických a sociálních věd Dr. Hab. Tadeusz Kamiński (na prvním snímku uprostřed). Dalším z účastníků byl prof. Nándor Birher z Fakulty sociologie a sociálního výcviku na Gál Ferenc Föiskola v maďarském Szegedu (na prvním snímku vpravo). Zde proběhne workshop v říjnu, na Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola již proběhl v červnu (druhé foto) a závěrečné setkání pracovní skupiny bude hostit Katedra křesťanské sociální práce v prosinci tohoto roku. Členy pracovní skupiny jsou také Doc. Dr. Michal Opatrný (TF JČU) a Dr. Wojciech Sadlon (Instytut statystyky Kościola katolickiego SAC, na druhém snímku vlevo).

Mezinárodní kongres ve Vatikánu bilancující první dekádu od encykliky Deus caritas est

Zveřejnění první a programové encykliky pontifikátu Benedikta XVI. Deus caritas est v prosinci r. 2005 věnované výkladu zvláštnosti církevní charitní praxe představovalo nejen krok od této osobnosti neočekávaný, ale i historicky dosud ojedinělý. Sféra sociálního a zdravotního působení katolické církve byla tímto krokem vyzdvižena z hlubin nezájmu teologického systému a postavena do samého nitra poslání církve v tomto světě.

Ve stejném formátu, jako byla nová encyklika před deseti lety prezentována, byla nyní bilancována. Dvoudenní program je k dispozici zde. Didaktiku konference tvořil mix akademicko-teoretických impulsů, doplňovaných a ilustrovaných svědectvími představitelů několika církevních pomáhajících organizací. Na výslovné přání Benedikta XVI. byla součástí programu i mezináboženská dimenze garantovaná výjimečnými vystoupeními amerického rabína a rovněž amerického profesora muslimské kultury.

Z vystoupení jednotlivých referentů i z dotazů účastníků bylo zřejmé, že ústřední poselství encykliky je i po deseti letech stále vysoce aktuální, což je způsobeno částečně i novým právním rámcem, který na půdorysu encykliky vytvořilo roku 2012 Motu proprio Intima eclesiae natura. Účastníci dále často poukazovali na skutečnost, že impulsy encykliky nelze v praxi ani v teorii zaměňovat se systémem katolické sociální nauky a že tak výsostnou roli v celku působení církve, jaké se službě lásky Caritas dostalo, nelze zodpovědně naplňovat bez vhodné a systematické edukativní formace personálu charitních pomáhajících organizací, ale i věřících ve farnostech a také kněžského dorostu v jejich teologické a spirituální přípravě.

Poněkud smutným prvkem kongresu, na němž se před deseti lety i nyní setkalo na 200 účastníků doslova z celého světa, z toho několik desítek arcibiskupů a kardinálů, byla absence představitelů Charity ČR a České biskupské konference. Jedinými zástupci z naší země tak byli pracovníci Katedry křesťanské sociální práce CMTF Dr. Doležel a prof. Pompey.

Setkání se studenty bakalářského studia

10. února se v aule Cyrilometodějské teologické fakulty setkali studenti bakalářských oborů s vyučujícími Katedry křesťanské sociální práce, která tyto obory garantuje. Cílem tohoto setkání bylo představit novou garantku oboru docentku PhDr. Tatianu Matulayovou, PhD., a také seznámit studenty s aktuálními informacemi: o volbě témat pro kvalifikační práce, státních závěrečných zkouškách, obsahu navazujícího magisterského studia či o plánovaných výzkumných aktivitách katedry. V závěru byl ponechán prostor pro diskusi se studenty. Setkání se účastnili i zástupci CARITAS-VOŠ sociální v Olomouci.

 

1. ročník Studentské vědecké konference

Ve středu 4. 11. 2015 se na Katedře křesťanské sociální práce uskutečnil první ročník Studentské vědecké konference. Konference proběhla za podpory proděkana pro vědu a výzkum doktora Víta Huška. Na tomto setkání vystoupili studenti druhého ročníku magisterského stupně. Ti prezentovali účastníkům z řad ostatních studentů a akademických pracovníků témata svých závěrečných diplomových prací, dosavadní průběh psaní a i předpokládané činnosti, které budou následovat. Měli tak možnost vyslechnout podnětné připomínky z řad studentů i akademiků, které jim mohou pomoci se lépe připravit na budoucí obhajobu práce. Pasivní účastníci konference měli naopak možnost inspirovat se od svých starších kolegů jak v tématech či přístupech, tak i v možnostech řešení potíží, se kterými se studenti při tvorbě práce setkali či mohou setkat. 

Čtvrtý ročník třídenního intenzivního kurzu Sociální práce v církevním prostředí

Již počtvrté se mohlo 13 studentů (+ absolventka oboru Mgr. Zdeňka Kumstýřová z Charity Přelouč) prezenčního navazujícího magisterského oboru Charitní a sociální práce ponořit do zkoumání i sebereflexe celé řady aspektů, které vstupují do procesů sociální práce s klientem v církevní prostředí. Účastníci kurzu si v průběhu kurzu osvojovali vnímavost pro specifika práce v církevních organizacích (Charita, Diakonie aj.) pomocí celé řady studijně atraktivních nástrojů, jako např. rolové hry, diskuze ve dvojicích a skupinách, vizualizačních technik, obsahové analýzy biblických úryvků, nácviku rozhovoru s klientem atd. Kurz, vedený Dr. Doleželem, supervidoval a studenty obohatil svými bohatými zkušenostmi jeho tvůrce prof. Dr. Heinrich Pompey, stále vědecky i pedagogicky činorodý.

Prezentace knihy a Mezinárodní sympozium "Charitní služba církve v perspektivě teologie charity a katolické sociální nauky"

 

Charitní služba církve a její pozice vůči katolické sociální nauce byla ústředním tématem mezinárodního sympozia, které v sobotu 26. září pořádala katedra křesťanské sociální práce teologické fakulty. Součástí programu je také prezentace nové kolektivní monografie.V centru pozornosti expertů z šesti evropských zemí bylo zdůvodnění a pozice charitní teologie ve službě církve chudým a nemocným, lidem postiženým katastrofami, válkami a pronásledováním. S tematickým zaměřením sympozia úzce souvisí obsah kolektivní publikace Church Caritas Ministry in the Perspective of Caritas-Theology and Catholic Social Teaching, kterou představili její hlavní autoři Prof. Dr.  Heinrich Pompey a Jakub Doležel, Th.D. „Monografie se pokouší odpovědět například na otázky, jaké jsou podoby vztahu mezi církevní charitativní službou a její teologickou reflexí a jak se pozice charitní služby změnila vydáním papežských dokumentů v posledních letech,“ uvedl Doležel. Publikaci vydalo v letošním roce jako e-knihu Vydavatelství Univerzity Palackého. 

Na sympoziu vystoupili také další spoluautoři monografie, sekretář Papežské rady COR UNUM Dr. Giampietro Dal Toso a vedoucí studijního programu Charita a dobrovolnictví na španělské Universidad católica San Antonio di Murcia Prof. Rainer Gehrig. Dalšími referenty byli: Doc. Dr. Tadeusz Kaminski z Uniwersytet Kardinała Stefana Wyszyńskiego ve Varšavě, Prof. Dr. Martin Lechner z německého Benediktbeuern, Doc. Dr. Nandor Birher z Károli Gáspár University of the Reformed Church v Budapešti a Doc. Dr. Michal Opatrný z Teologické fakulty JČU.

Referenti sympozia (zleva): Doc. Dr. Nándor Birher, Prof. Dr. Heinrich Pompey, Dr. Jakub Doležel, Prof. Dr. Martin Lechner, Doc. Dr. Tadeusz Kamiński, Dr. Giampetro Dal Toso, Prof. Rainer Gehrig, Doc. Dr. Michal Opatrný.

Mezinárodní konference o charitní praxi ve Vatikánu

Již potřetí se prof. Pompey a Dr. Doležel aktivně účastnili ve dnech 23.-24.5. 2015 mezinárodní konference, kterou ve svých prostorách pořádá Papežská rada COR UNUM, tedy fakticky vatikánské ministerstvo podpory a koordinace celosvětového charitního díla katolické církve. Díky finančnímu a organizačnímu zázemí německého vědeckého institutu Katholische sozialwissenschaftliche Zentralstelle, založeného Německou biskupskou konferencí, jsou témata konferencí nahlížena vždy také optikou katolické sociální etiky, resp. sociální nauky církve. Letošní téma se zaměřilo na koncept antropologie a pojmenování podob, v nichž je antropologie rozvíjena v teologii charity a v katolické sociální etice. Program konference a jména přednášejících naleznete zde.

Mezinárodní odborný seminář v Retzbachu /SRN/ s účastí katedry

Pod záštitou prof. Heinricha Pompeye a za aktivní účasti také Dr. J. Doležela se ve dnech 11.-13. května 2015 konala v německém Retzbachu konference reflektující výzvy, před kterými stojí charitní služby na Slovensku v Česku i v Německu. Pedagogika celé konference byla nesena úsilím o kritický dialog mezi referenty s akademickým zázemím a účastníky a účastníky z řad charitního managementu. Program a jména přednášejících naleznete zde.

Konání kurzu Duchovní motivace k sociální práci již po sedmé

Ve dnech 7. až 9. dubna 2015 se již po sedmé konal kurz Prof. Heinricha Pompeye a Jakuba Doležela, Th.D.  s názvem Duchovní motivace k sociální práci. Tento workshop, jehož se účastnilo celkem 16 studentů zejména z prvních ročníků nav. magisterského oboru Charitativní a sociální práce, měl jako vždy velmi pozitivní evaluace.

Meeting k projektu Integration without borders

V termínu od 2. do 5. prosince se na Katedře křesťanské sociální práce Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého uskutečnilo první setkání partnerů projektu Integration without borders. Cílem tohoto setkání bylo vzájemné seznámení partnerů projektu, jednání nad časovým i organizačním plánem projektu a vyřízení potřebných administrativních požadavků, aby mohl být projekt spuštěn. Jednání se zúčastnili partneři z organizací z osmi evropských zemí, které se projektu účastní. Více o projektu, partnerech a aktivitách naleznete na: http://www.projectiwb.eu/

Hostovské přednášky odborníka Dr. Aloyisiuse Johna, D.E.A. (Université Paris XII)

Od 4. do 7. listopadu přednášel na katedře Křesťanské sociální práce pro studenty oboru Mezinárodní humanitární a sociální práce humanitární pracovník a učitel pan Aloysius John. Původem ze Srí Lanky, žije v Paříži, učí na univerzitě Paris XII, pracuje pro Caritas Internationalis, přednáší ve Rwandě, v Indii a v dalších zemích. Nové přístupy a teorie v humanitární pomoci dokáže skloubit s praktickými poznatky a případovými studiemi. S panem Aloysiusem Johnem byla navázána dlouhodobá spolupráce, na naší fakultě bude mít blok přednášek vždy v podzimním i jarním semestru. Pro naši katedru a zejména pro oddělení Humanitárních studií je jeho působení velkým přínosem.

Třídenní kurz Sociální práce v církevním prostředí

Ve dnech 8.-10.10.2014 proběhl  již potřetí intenzivní třídenní kurz vedený Dr. Doleželem s pomocí a za dohledu autora kurzu, prof. Dr. Heinricha Pompeye. Kurz je intenzivní kombinací různých edukačních prvků, jako diskuze ve dvojicích, skupinách a plénu, rolové hry, samostatná práce s biblickými texty, vizualizace vlastních postojů, nácviku komunikace s klientem aj. Sumarizace dílčích cílů kurzu najdete zde. Hlavním cílem kurzu je vytvořit a posílit vnímavost pro specifika práce v církevních organizacích (Charita, Diakonie aj.)

Setkání organizace NOHA ve Varšavě s účastí katedry

Ve dnech 6. až 12. září 2014 proběhla za účasti vedoucího katedry ThLic. Jakuba Doležela, TH.D. a Mgr. Květoslavy Princové, Ph.D. ve Varšavě pracovní setkání organizace NOHA s názvem Humanitarian Principles and Implementation of International Standards for Better Humanitarian Aid? (program)

 

 

Profesor Edward Canda, Ph.D. spolu s chotí hostem katedry

V říjnu 2014 navštívili naši katedru Prof. Edward Canda, Ph.D.  (University of Kansas) spolu se svou manželkou Hwi Ja Canda, MSW (Lawrence Memorial Hospital).  Profesor Canda  působí na School of Social Welfare, The University of Kansas (USA), je ředitelem doktorského studia a vedoucím internetové platformy Spiritual Diversity and Social Work Initiative. Jeautorem či spoluautorem 53 monografií, 69 recenzovaných článků v odborných časopisech a dalších desítek publikací, manuálů, téměř dvou stovek vědeckých prezentací a řešitelem 19 grantů. V roce 2013 obdržel ocenění americké Asociace vzdělavatelů v sociální práci za celoživotní přínos edukaci sociálních pracovníků. Paní Hwi Ja Canda, MSW je bakalářkou biologie, magistrou veřejné správy, managementu lidských zdrojů a sociální práce a absolventkou postgraduálního výcviku v rodinné terapii. Je licencovanou sociální pracovnicí, navíc má licenci specialisty v klinické sociální práci, certifikaci pokročilé sociální práci manažera péče a certifikaci sociálního pracovníka ve zdravotnictví. Od roku 1990 pracuje v nemocnici Lawrence Memorial Hospital v Kansasu, nejprve v pozici klinické sociální pracovnice, posledních 11 let na pozici koordinátora sociální práce. Koordinuje zde a poskytuje supervizi, poskytuje klinickou sociální práci na odděleních chirurgie, intenzivní péči a urgentního příjmu. Po hostování na akci Hradecké dny sociální práce zavítali manželé Candovi na teologickou fakultu UP, aby oba jako významní hosté katedry představili svá odborná témata. Profesor vystoupil s přednáškami Použití nástroje posouzení spirituálních zdrojů klienta v kontextu sociální práce s rodinami a Koncept spirituality v sociální práci. Paní Hwi Ja Canda vystoupila s přednáškou Sociální práce ve zdravotnickém prostředí. Tato přednáška byla v rámci kurzu celoživotního vzdělávání nabídnuta i sociálním pracovnicím působícím na oddělení sociální péče v některých nemocnicích Olomouckého kraje

Videa z přednášek prof. Candy:

Jarní škola humanitární pomoci ve spolupráci s NOHA

V polovině května 2014 proběhla na Katedře křesťanské sociální práce Cyrilometodějské teologické fakulty  ve spolupráci s NOHA (Network of Humanitarian Assistance) Jarní škola humanitární pomoci, jejímž hlavním tématem byla „Kvalita v humanitární práci, její kritéria a měření“. Jako lektoři tu vystoupili například profesor Pat Gibbons - prezident organizace NOHA, Anne Kofoed -  zástupce Evropské komise pro financování humanitární pomoci (ECHO), Hana Volná z Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Šimon Pánek a Marek Štys za organizaci Člověk v tísni, Pavel Gruber za Lékaře bez hranic, Květa Princová za Univerzitu Palackého a mnoho dalších. Jarní školy se účastnili studenti, lektoři i humanitární pracovníci z 12ti zemí Evropy, Afriky a Asie. Cílem jarní školy bylo jak čerpat nové podněty, tak i sdílet zkušenosti a navazovat kontakty na poli humanitární pomoci v mezinárodním měřítku.  

 

Praxe pomáhají k budoucímu profesnímu uplatnění

Studentské praxe pomáhají při profesním uplatnění: jedním z příkladů toho, jak mohou být studentské praxe prospěšné pro budoucí uplatnění našich studentů, je Lenka Kosejková. Na své studentské praxi se osvědčila natolik, že ji již podruhé oslovila organizace Člověk v tísni kvůli zahraniční spolupráci při humanitární katastrofě. Koncem minulého roku tedy odjela spolu se zmíněnou organizací na Filipíny, kde se podílí na opravách škol a zdravotních středisek.

 „Zázemí je opravdu v polních podmínkách - no není se čemu divit, když působíme v samém epicentru. Zpočátku tu nebylo ani jídlo. Ale po měsíci co jsem tady, je vidět velký progres - lidé pracují dennodenně, snaží se navrátit k normálu, i když to jde velmi pomalu. Dnešní návštěva místního trhu mi vykouzlila úsměv na rtech - po tajfunu prázdné místo se opět zaplnilo a žije naplno. Elektřina a tekoucí voda je problémem stále, ale člověk si uvědomí, že i s tím se dá vyrovnat.“

Hostovské přednášky Prof. E. Jünemannové (KathUni Paderborn) a Prof. H. Theisena (KathUni Köln am Rhein)

V předvánočním čase (2013) proběhly na katedře 2 hostovské přednášky v rámci výměnného programu Erasmus. Prof. Elisabeth Jünemannová (profesorka teol. antropologie a soc. etiky, zakladatelka Institutu DekaCert, zajišťuje certifikaci nezis. organizací podle Dekalogu) přednesla svůj příspěvek: A ještě navíc Desatero? Dekalog jako etický program v pomáhající profesi a organizaci (viz prezentace). Dalším přednášejícím byl Prof. Heinz Theisen (specializuje se na výzkum interkulturních vztahů a evropské integrace), název jeho přednášky Vůdčí struktury a kultura Evropy.        

Prezentace praxí studentů MHSP

 I letos studenti druhého ročníku magisterského oboru Mezinárodní humanitární a sociální práce představili praxe, které absolvovali během studia. Pestrá byla jak paleta zemí, které při praxích navštívili, tak i organizace, pro které pracovali. Mimo Českou republiku a Slovensko se studenti dostali i do míst, jakými jsou například Spojené státy Americké, Řecko, Indonésie nebo Bangladéš a pracovali pro organizace jako Lékaři bez hranic, Arcidiecézní charita, SOZE a mnoho dalších. Během prezentace představili hlavně mladším kolegům možnosti takovýchto praxí, jejich přínosy, co se během praxí naučili a kam je to posunulo, ale i negativní stránky a rizika, se kterými se potýkali. Prezentace byla skvělou příležitostí seznámit se s možnostmi uplatnění studentů daného oboru a také příležitostí poznat, kde všude a jak se dá pomáhat.

Euphra Meeting ve Vilniusu (Litva) s účastní katedry

Euphra Meeting - Vilnius - V polovině listopadu (2013) proběhlo na univerzitě ve Vilniusu setkání partnerů projektu EUPRHA – European Universitieson Professionalization on Humanitarian Action. Jedním z těchto partnerů je i Katedra křesťanské sociální práce Univerzity Palackého v Olomouci. Cílem setkání byla diskuse nad jednotlivými úrovněmi kvalifikačního rámce humanitárního pracovníka, které definují jeho cílové znalosti, dovednosti a kompetence. Mimo toto téma se diskutovaly i trendy v oblasti humanitární práce, výsledky výzkumného šetření zaměřeného na tvorbu profilu zúčastněných evropských zemí (z hlediska poskytování humanitární pomoci a vzdělávání v této oblasti) a také strategie diseminace výstupů projektu. Dalším plánovaným setkáním je seminář v Bruselu v létě 2014.

Mezinárodní humanitární kongres 2013 v Olomouci

Dne 11. října 2013 se v Olomouci konal Mezinárodní humanitární kongres. Organizátory tohoto kongresu byly všechny velké humanitární organizace v ČR: Člověk v tísni, Charita ČR, ADRA ČR, Lékaři bez hranic, Diakonie, Červený kříž, Fórum pro rozvojovou spolupráci. Olomouc byla vybrána jako místo konání tohoto kongresu zejména proto, že na univerzitě se vyučují humanitární i rozvojová studia. To je zárukou odborného zájmu o tuto problematiku, která se projevila nejen počtem účastníků, diskutujících, ale i počtem dobrovolníků. Kongresu se v roli panelistů  zúčastnilo 20 humanitárních pracovníků působících na různých místech světa, a to jak v praxi, tak i v akademické sféře.  Bylo zaregistrováno na 300 účastníků. Kromě odborných témat byly večer promítány dokumenty s humanitární problematikou pro širokou veřejnost. Odborná témata se týkala především „žhavých“ problémů dnešního světa: Pomoc obětem válečného konfliktu v Sýrii, nových technologií, spolupráce humanitárních organizací EU, nezávislosti pomoci, prevence katastrof, role médií i čistě České humanitární pomoci.Pro Olomouc měl kongres velký význam, protože ji i mediálně zařadil mezi města, která se zajímají o problémy současného světa a aktivně se na humanitární pomoci podílejí. To všechno bylo možné uskutečnit také a zejména díky podpoře poskytnuté kongresu Olomouckým krajem a městem Olomouc v částce převyšující 100 000 Kč.

29.10.2012

Prezentace oboru MHSP na výstavě Flora Olomouc 2013

Studenti oboru Mezinárodní humanitární a sociální práce uspořádali simulaci pomoci v uprchlickém táboře při příležitosti 440. výročí založení Univerzity Palackého v Olomouci. Akce s názvem „I pomáhat je věda“ probíhala ve dnech 25. – 28. dubna v rámci Flóry, velké výstavy květin, která každoročně do Olomouce přiláká na 65 tisíc lidí. 

Studenti našeho oboru si připravili fiktivní uprchlický tábor v Sýrii, kde si návštěvníci mohli na 4 stanovištích vyzkoušet život v takovémto táboře. Každé stanoviště mělo za úkol přiblížit jeden z minimálních standardů Sphere Projektu. Účastníci si tak mohli vyzkoušet, na jaké nepotravinové položky by jako uprchlíci měli nárok, jaké množství potravin by mohli obdržet, a jak je náročné nanosit si dostatečné množství vody v barelech s dítětem na zádech.

Záměrem akce bylo účastníkům přiblížit, jak se žije v uprchlických táborech formou názorných ukázek. Jedním z cílů byla také edukace o profesionalizaci humanitární pomoci, představení Projektu Sphere široké veřejnosti i v neposlední řádě prezentace oboru Mezinárodní humanitární a sociální práce. 

 

 

Hostovské přednášky 2012

29. října 2012 dr. Eftihia Voutira, řecká antropoložka z University of Makedonia ze Soluně, představila závěry svého 20 letého výzkumu Migrace z bývalého SSSR do Řecka v hostovském semináři

PhDr. Katarína Rašlová pronesla hostovskou přednášku Katolická Charita na Slovensku, 23.4. 2012

Initiates file downloadPrezentace Katolická charita na Slovensku

Nové výzvy pro humanitární pomoc-přednáška Prof. Jeana Daniela Rainhorna (International Health and Humanitarian Action)

Dne 2. 4. 2012 proběhla přednáška prof. Jeana Daniela Rainhorna, profesora  Institute for Global Studies, člena první mise Lékařů bez hranic po zemětřesení v Manague (Nikaragua, 1972), s názvem New Challenges for Research and Policy Development in Humanitarian Assistence. (Text přednášky k dispozici na sekretariátě katedry).

 

Konference s názvem Diakonie milosrdenství a křesťanská sociální práce ve farnostech a odborných církevních zařízeních: Cíle a koncepce vzdělávání

Člen katedry Prof. Heinrich Pompëy inicioval konání konference s názvem Diakonie milosrdenství a křesťanská sociální práce ve farnostech a odborných církevních zařízeních: Cíle a koncepce vzděláváníkonané v Petrohradě od 29.9. do 3.10.2011. Přednesl zde příspěvek  Teze spirituality milosrdenství - možnost pro pomáhající angažovanost církve v sociální oblasti

Zpráva o konferenci v ČRo zde

 

Hostovské přednášky 2011

Caritas jako sociální láska-přednáška PhDr. Martin Sumce, Ph.D.

V rámci rozvojového projektu proběhly na naší katedře během září dvě přednášky zahraničních hostů. V úterý 19.10 v 15:00 přednesl PhDr. Martin Sumec, Ph.D. (Teologická fakulta Trnavské univerzity) přednášku s názvem Caritas jako sociální láska: Realizace lidské důstojnosti ve službě sociálního pracovníka z pohledu katolické sociální nauky.

 

Romové ve Finsku - přednáška Dr. Camilly Nordberg

Ve dnech 23. -25. listopadu byla hostem KKS Dr. Camilla Nordberg ze Swedish School of Social Science, University of Helsinky. V pondělí  23. listopadu Dr. Nordberg vedla přednášku na téma "Complexities of marginalisation: a citizenship perspective on the Romani minority in Finland".

Community Guided Disaster Response - Russell Miles, Oxfam America

Ve dnech 17-21. listopadu byl hostem KKS Russell Miles z Oxfam America. Ve středu 18.11. vedl pro třetí ročník SOHUP workshop s názvem “Listening to disaster affected communities:  Learning from the tsunami for future disaster response”, ve čtvrtek vedl pro všechny ročníky SOHUP vedl “In Harm’s Way” Oxfam’s interactive simulation for rethinking disasters and Improving humanitarian aid through  community Guided Disaster Response”. Studenti měli také možnost setkat s panem Milesem v menším kruhu, popř. individuálně, a položit mu otázky týkající se jeho zkušeností jako humanitarního pracovníka.

 

Etika v humanitární pomoci - Dr. Fernando Almansa, Oxfam International (Španělsko)

22. října byl hostem KKS Dr. Fernando Almasa z Oxfam International. Po přednášce na téma Etika v humanitární pomoci se studenti měli možnost zapojit do simulace humanitární akce. Akce se uskutečnila v prostorách CARITAS-VOŠs.

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 22. 03. 2017, Marcela Šotolová