Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.cmtf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Cyrilometodějská teologická fakulta

Zahraniční styky

Katedra participuje na zahraničních výměnách a má živé kontakty s podobně orientovanými pracovišti v zahraničí. Jsou to především:Pontificio Intituto Orientale, Centro Aletti v Římě; Pontificio Istituto di Studi Arabi e d’Islamistica v Římě; Pontificia Università Gregoriana v Římě; Veneranda Biblioteca Ambrosiana, Classe di Slavistica v Miláně; Centre for Christianity and Interreligious Dialogue, Heythrop College v Londýně; Lariston Jesuit Centre v Edinburghu; Katholisch-Theologische Fakultät Universität Innsbruck; Theologische Hochschule Sankt Georgen ve Frankfurtu nad Mohanem; JESPHIL v Mnichově; redakce časopisu Stimmen der Zeit; Katolická Univerzita v Lovani; Katolická univerzita Jana Pavla II. v Lublinu; Teologická fakulta Opolské univerzity; Centrum kultury a dialogu v Krakově; Institut sv. Tomáše v Moskvě; Duchovní akademie ve Lvově; Řeckokatolická teologická fakulta v Prešově; Teologická fakulta Trnavské univerzity v Bratislavě; Seton Hall University v New Jersey; Loyola Marymount University v Los Angeles; Institute for Interreligious Study and Dialogue, The Catholic University of America ve Washingtonu; Františkánské centrum křesťanských studií Východu v Káhiře; Center for Intercultural Dialogue v Káhiře.

Mezinárodní konference

Mezinárodní konference Vladimír Solovjov a jednotná Evropa (2000)

Ve dnech 26.–27. 9. 2000 uspořádala katedra ve spolupráci s olomouckým Centrem Aletti mezinárodní konferenci Vladimír Solovjov a Jednotná Evropa. Zúčastnilo se jí deset přednášejících z devíti zemí (Velké Británie, Francie, Itálie, Rakouska, Polska, Slovenska, Ukrajiny, Ruska a ČR), kteří se ve svých příspěvcích věnovali významu tohoto velkého ruského filozofa, literáta a teologa pro křesťanskou kulturu Evropy 20. století. Příspěvky z konference byly uveřejněny v publikaci Aa. Vv., Vladimír Solovjov a jednotná Evropa, Refugium, Olomouc 2001, ISBN 80-86045-77-3, 144 s.

VIII. Conventus Velehradensis: K hlubší solidaritě mezi křesťany v Evropě (2007)

Ve dnech 28. 6. – 1. 7. 2007 uspořádala katedra ve spolupráci s Centrem Aletti Velehrad-Roma u příležitosti stého výročí Prvního výročí 1. unionistického kongresu jubilejní velehradský sjezd. Více než dvě stě delegátů z celého světa rokovalo v duchu ekumenismu především o otázkách očištění paměti a o vizi spolupráce křesťanských církví při budování společné Evropy. Kongresová akta byla publikována v knize Acta VIII. conventus velehradensis anno 2007. K hlubší solidaritě mezi křesťany v Evropě, Refugium, Olomouc 2011, ISBN 978-80-7412-098-5, ISSN 1804-3372, 544 s.

Mezinárodní konference Plody cyrilometodějského jubilea 2013 (2013)

Klíčovým posláním mezinárodní konference, která se konala 1. – 3. 5. 2014 na Velehradě v rámci projektu Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogubylo soustředit se na problém metodologie přístupů ke studiu křesťanského Východu, který odborné komunitě vědců představil ve svém díle český teolog Tomáš Špidlík. Sympozium se konalo ve spolupráci s Centrem Aletti v Olomouci a s PontificioIntitutoOrientale, CentroAletti v Římě. Výstupem z konference byl sborník Aa. Vv., Esprimendo cose spirituali in termini spiritualit. I frutti del giubileo cirillometodiano 2013, Refugium, Olomouc 2015, ISBN 978-80-7412-207-1, 119 s.

Mezinárodní konference Religion and Common Good (2015)

Ve dnech 31. 3. – 1. 4. 2015 se v rámci projektu Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu konala mezinárodní konference Náboženství a obecné dobro. Přítomní odborníci z amerických, evropských a českých univerzit se během ní zaměřili na vybrané aktuální otázky v souvislosti s probíhajícími společenskými a politickými změnami ve světě. Setkání bylo věnováno principům, východiskům, aktuálnímu stavu a perspektivám mezináboženského a interkulturního dialogu z pohledu křesťanství. Příspěvky z konference jsou shrnuty v publikaci Pastuszak, J. (ed.), Religion and Common Good. Principles and starting points of interfaith dialogue in the context of contemporary social and political shifts, Refugium, Olomouc 2015, ISBN 978-80-7412-203-3, 240 s.

Mezinárodní konference Europe and Islam (2015)

Hlavním obsahemzahraničními odborníky bohatě zastoupené mezinárodní konference Evropa a islám, uspořádané ve dnech 3. – 4. 3. 2015 jako součást projektu Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu, byly prezentace přítomnosti různých podob islámu ve vybraných evropských zemích a především otázka role křesťanství ve formování mezináboženských vztahů a v přijímání nových generací muslimů v Evropě. Na základě příspěvků z konference byla vydána kolektivní monografie Franc, J. (ed.), Europe and Islam. Collective monograph, Refugium, Olomouc 2015, ISBN 978-80-7412-204-0, 309 s.

Mezinárodní konference Velehrad vás volá! Vliv Helsinské konference na rozvoj aktivit církví ve středoevropském prostoru (2015)

Mezinárodní odborný seminář Vliv Helsinské deklarace na rozvoj aktivit církví ve středoevropském prostoru proběhl v rámci projektu Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu ve dnech 11. – 12. 6. 2015. Na jeho uspořádání se podílel kromě Univerzity Palackého v Olomouci také Ústav pro studium totalitních režimů a olomoucké Centrum Aletti. Sympozium, které se konalo při příležitosti uplynutí třiceti let od Cyrilometodějské pouti v r. 1985, přispělo ke studiu historické paměti jako otázky vztahu předávání historické znalosti, svědectví o dějinách a dopadu na rozhodování se v dějinách. U příležitosti konference byla vydána publikace Aa. Vv., Velehrad vás volá! Sborník příspěvků u příležitosti výstavy k výročí Velehradské pouti v roce 2015, Refugium, Olomouc 2015, ISBN 978-80-87912-30-0, 159 s.

Nahoru

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 01. 12. 2015, Kristýna Hradilová